Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty, co to

Zapewne wielu z Was zastanawia się, o co chodzi w niezwykle popularnych ostatnimi czasy kryptowalutach. Czym są kryptowaluty? Poniżej znajdziecie kilka podstawowych informacji na ten temat. Z tego tekstu dowiecie się na czym polega bitcoin, dlaczego jest aż tak pożądany i czym się różni od tradycyjnych walut.

Kryptowaluty – co to? Czym są kryptowaluty

Kontrolowana ilość w obiegu, czyli klucz do zrozumienia czym są kryptowaluty

Bitcoin został stworzony w 2009 roku przez użytkownika pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Nigdy nie poznano jego prawdziwej tożsamości. Jako kryptowaluta jest on oparty na kryptografii i występuje tylko i wyłącznie w przestrzeni online.

Sceptycznie nastawione osoby do wszelkiego rodzaju kryptowalut zwracają uwagę na brak takich regulacji jak w przypadku walut tradycyjnych. Przykładowo, nad kontrolowaniem euro panuje Europejski Bank Centralny, natomiast nad siłą złotówki pieczę sprawuje Narodowy Bank Polski. Faktycznie, w przypadku bitcoina nie znajdziemy takiej instytucji, aczkolwiek istnieje znacznie lepszy mechanizm kontroli wartości kryptowaluty.

Bitcoin posiada limitowaną liczbę jednostek do 21 milionów. Nie ma możliwości dodrukowania dodatkowych banknotów, tak jak w przypadku wcześniej wspomnianych instytucji kontrolujących waluty tradycyjne. Z tego powodu wartość bitcoina względem złotówki, dolara, czy też euro może tylko i wyłącznie rosnąć, przez co nazywana jest walutą deflacyjną.

Oczywiście, przy globalnym zainteresowaniu rynkiem kryptowalut, 21 milionów jednostek to nie jest wystarczająca liczba waluty dla całego świata, dlatego zostały wprowadzone mniejsze satoshi, które mogą być uznawane jako odpowiedniki polskich groszy, czy zagranicznych centów. Jeden bitcoin odpowiada 100 milionom satoshi. Te informacje powinny powoli rozjaśniać co to kryptowaluty.

No tak, ale kto właściwie wprowadził satoshi, skoro nie ma żadnej instytucji? Odpowiadamy – Bitcoin jest walutą demokratyczną. Z tego powodu każdy zainteresowany ma możliwość wglądu do kodu. Ponadto, wszystkie potencjalne zmiany w tym kodzie akceptowana jest poprzez zdobycie większościowej liczby głosów. Dzięki temu niezwykle trudno manipulować bitcoinem.

Jeśli już wiesz co to są kryptowaluty i zastanawiasz się jak zacząć, to zapraszam do tego tematu – Kryptowaluty, pierwsza inwestycja.

Korzyści nad walutami tradycyjnymi

Wiemy już mniej więcej czym jest bitcoin. Na czym polega jego przewaga nad walutami, które obecnie dominują w światowej gospodarce?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, istnieje kilka mechanizmów, które pozwalają znacznie bardziej kontrolować walutę, niż w przypadku pieniędzy tradycyjnych. Każda zmiana w kodzie jest poprzedzona demokratycznym głosowaniem, co przy jednej na parę lat możliwości pójścia do urn wyborczych wygląda imponująco. Przy braku możliwości dodruku pieniądza praktycznie nie istnieje zagrożenie utraty wartości bitcoina, czyli inflacji.

Ułatwione jest również dokonywanie wszelkiego rodzaju transakcji. Wiemy już jak działają bitcoiny – dzięki posiadaniu jednego kodu oraz wglądu do niego, przesyłanie ich na inne konta zajmuje kilka minut, co nie jest tak często spotykane przy tradycyjnych przelewach bankowych. Szczególnie mamy na myśli sytuacje, w których najpierw należy dokonać przewalutowania.

Bitcoin – waluta przyszłości. Nie czym są kryptowaluty, a czym będą

Nieuchronnie zbliżamy się do coraz większej popularyzacji bitcoina oraz innych kryptowalut. Przy coraz mniejszej ilości transakcji gotówkowych, niedługo jakiekolwiek banknoty i monety staną się melodią przyszłości. W takim przypadku posiadanie kryptowalut, mających niewątpliwie kilka przewag nad tradycyjnymi walutami, może okazać się konieczne do przeprowadzania transakcji.

Jeśli ten temat Cię interesuje, to zapraszam do naszych pozostałych tematów na temat kryptowalut tutaj.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Join Our Newsletter

Pellentesque id elit tempus, semper nibh quis, dictum neque.